Śledź nas na:



Motywy franciszkańskie w literaturze różnych epok.



Bardzo często w jego poezji pojawia się przyroda, którą przedstawia szczegółowo, jednocześnie dziękując Bogu, że może z nia obcować:

"Dziękuję ci, że nie jest wszystko tylko białe albo czarne
za to że są krowy łaciate
bladożółta psia trawka
kijanki od spodu dziko zielone
dzięcioły pstre z czerwoną plamą pod ogonem
pstrągi szaroniebieskie
brunatnofioletowa wilcza jagoda (...)".

Choć ks. Twardowski mówi najczęściej o smutnych stronach życia: rozstaniach, samotności, cierpieniu, jego poezja daleka jest od tragizmu. Wyraża postawę chrześcijańską, z której emanuje radość i zrozumienie. Jego utwory uczą dobra, zrozumienia wobec problemów drugiego człowieka, miłości bliźniego. Wypowiada on piękne słowa, które każdy z nas powinien zapamiętać:

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)
I ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą".

We współczesnym świecie, człowiek czuje się źle, wie, że utracił wartości tworzące etos człowieczeństwa. Taką tęsknotę za odzyskaniem spokoju, ładu, harmonii, tęsknotę do ideałów franciszkańskich odnalazłam w wierszu Anny Kamieńskiej "Modlitwa do św. Franciszka". Asyż, gdzie żył święty, postrzegany jest przez człowieka jako Arkadia, utracony raj, w którym chciałby żyć:

"Boże, pozwól mi pojechać do Asyżu bez paszportu i bez pieniędzy wprost w samo serce Twojego Franciszka,
Święty Franciszek nie z tego świata - samochodów, maszyn, spalin i zgiełku, naucz nas zgody ze światem, która nie byłaby kompromisem".

Uważam, że człowiek pragnie normalności, chce cieszyć się codziennością, nauczyć się pokory wobec rzeczywistości przynoszącej cierpienie, nauczyć się radości, wiary w dobroć i sprawiedliwość Boga:

"A kiedy przyjdzie do nas siostra Śmierć, wstaw się za nami, niech Bóg da nam zrozumieć to, czego nie rozumieliśmy przez całe życie, to nawet, o co nie pytaliśmy przez całe życie, to, o czym chcieliśmy zapomnieć przez całe życie".

Wiersz powinien być dla nas ostrzeżeniem przed lekceważeniem wartości duchowych, zakłóceniem harmonii między potrzebami ciała i duszy.

Uważam, że św. Franciszek powinien być dla każdego człowieka wzorem do naśladowania, gdyż swoją postawą pokazał, jakimi wartościami powinniśmy kierować się w życiu. Jak widać, filozofia franciszkańska jest filozofią uniwersalną, którą wykorzystywali poeci różnych epok. Ukazali, że powinniśmy zaakceptować życie takim, jaki jest, cieszyć się z każdego dnia, dziękować Bogu za piękno, które jest wokół nas, umieć z pokorą przyjąć wszystkie niepowodzenia, smutki i słabości. Wydaje mi się, że filozofia ta powinna być podstawą do funkcjonowania każdego człowieka, który we współczesnym świecie zatracił hierarchię wartości.



Zobacz także